Oczekiwanie na pierwsze poruszenie się dziecka może być ekscytującym, ale niespokojnym czasem. Twoje maleństwo zacznie poruszać się ok. 8. tygodnia ciąży, ale zanim poczujesz te małe, pierwsze popchnięcia i kopnięcia, dziecko musi nieco przybrać na wadze.
Często po raz pierwszy zauważysz, że Twoje dziecko porusza się około 18–20 tygodnia, ale możesz poczuć, że porusza się wcześniej lub później w zależności od pozycji łożyska i od tego, czy jest to Twoja pierwsza ciąża.
Pierwsze ruchy dziecka mogą być odczuwalne jak bąbelki powietrza lub motyle w brzuchu, więc łatwo pomylić je z czymś innym. Gdy dziecko będzie większe i silniejsze, jego delikatne salta zmienią się w bardziej celowe kopnięcia, ponieważ będzie ono wyciągało się, aby było mu wygodniej.
Twoje dziecko będzie na zmianę bardzo aktywne i spokojne. Jego plan dnia często nie będzie taki sam jak Twój i może się okazać, że zdecyduje się obudzić i poćwiczyć swoje akrobacje podczas Twojego snu. Wyczucie pierwszych ruchów dziecka może sprawić, że ciąża będzie bardziej realistyczna. Jest to doskonała okazja na nawiązanie więzi z dzieckiem, ponieważ reaguje ono na Twój głos i dotyk. Jest to również doskonały moment, aby partnerzy, znajomi i rodzina poczuli większą więź z Twoim brzuszkiem i poczuli te cudowne kopnięcia.
Tak. Z czasem zaczniesz rozpoznawać typowy dla Twojego dziecka schemat ruchów, od wygibasów po śniadaniu po popołudniowe kołysanie pomagające mu zasnąć.
Nasz licznik ruchów w aplikacji może ułatwić szybkie i łatwe liczenie ruchów dziecka i poznanie jego codziennej rutyny.
Od 28. tygodnia ciąży lekarze i położne zalecają, aby zacząć monitorować ruchy dziecka i omawiać wszelkie zmiany z lekarzem.
Wszelkie zmiany ruchów dziecka, niezależnie od tego, czy są one większe czy mniejsze, należy natychmiast omówić z lekarzem. Nie czekaj do następnego spotkania. Autor: Team Health & Parenting
Omawiając wszelkie wątpliwości, możesz otrzymać wsparcie i porady, które są potrzebne, aby zachować spokój.
Lekarz może poprosić, abyś przychodziła do gabinetu na kontrolę. Jest to bardzo częsta praktyka. Lekarz będzie słuchać rytmu serca dziecka. Może zostać też przeprowadzone badanie USG w celu sprawdzenia ułożenia dziecka. W większości przypadków wszystko jest w porządku, ale zawsze lepiej to sprawdzić.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej