Alergia wziewna charakteryzuje się tym, że alergen przedostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Tego typu alergie powodują więc unoszące się w powietrzu drobne cząsteczki niewidoczne gołym okiem. - Czynnik, który drażni drogi oddechowe powoduje ich zwężenie poprzez skurcz mięśni otaczających ścianę dróg oddechowych oraz obrzęk błony śluzowej wyściełającej je od wewnątrz. Zaburzona zostaje również praca rzęsek, które „wymiatają” alergeny i inne zanieczyszczenia z oskrzeli. Niepodjęcie odpowiednich działań to uruchamianie tzw. marszu alergicznego i pogłębianie objawów - tłumaczy dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci. - Czynniki uczulające dzielimy na sezonowe, inaczej zewnątrzpochodne, czyli te, z którymi dziecko styka się na dworze - pyłki roślin (np. traw, drzew, niektóre gatunki pleśni) i całoroczne – roztocza kurzu domowego, sierść kota, psa, świnki morskiej, pierze oraz lateks - wymienia dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Po zdiagnozowaniu alergii i określeniu, na jakie alergeny dziecko jest uczulone lekarz ustala schemat leczenia - przepisuje leki zapobiegawcze, a także łagodzące objawy (krople do oczu, spreje do nosa, syropy). Leczenie alergii wziewnej należy leczyć tym bardziej, iż zaniedbana i nieleczona prowadzi do astmy oskrzelowej, zwłaszcza przy predyspozycjach genetycznych. - Jednoznaczna przyczyna astmy jest nieznana. Niektórzy uważają jednak, że właśnie alergia wziewna jest główną jej przyczyną - dodaje dr Małgorzata Biernacka-Zielińska. Równie istotne są jednak działania zmniejszające objawy alergii.
Niepodjęcie odpowiednich działań to uruchamianie tzw. marszu alergicznego i pogłębianie objawów
dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska
specjalista Chorób Dzieci
Wiadomo, że praktycznie nie da się uniknąć kontaktu z pyłkami roślin unoszącymi się w powietrzu w sezonie pylenia. Mogą one trafić także do mieszkania przyniesione przez wiatr. Warto oczywiście śledzić kalendarz pylenia roślin i stężenia ilości pyłków w powietrzu, starać się wychodzić z maluchem na spacer po deszczu, kiedy szkodliwych pyłków jest w powietrzu najmniej czy wybrać odpowiednie miejsce na wakacje. Bardzo trudno też walczyć z niektórymi alergenami całorocznymi np. kurzem domowym. - Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne cząsteczki , które żywią się naskórkiem. Są ich w domu miliony, głównie w materacach, pościeli, dywanach, ciężkich zasłonach. Likwidacja niektórych z nich, częste pranie, czyszczenie, użycie specjalnych odkurzaczy z filtrem, może pomóc pacjentowi - mówi dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska. Również ukochane przez dzieci pluszaki, które łatwo zbierają kurz są źródłem alergii - trzeba więc je prać co 2-3 tygodnie. W przypadku alergii na piesze poduszki i kołdry z pierza należy zastąpić specjalnymi hypoalergicznymi.
W dbałości o zdrowszy i wolny od alergenów dom niezawodny będzie oczyszczacz powietrza. Oczyszczacze powietrza Philips dzięki technologii VitaShield skutecznie filtrują nawet najdrobniejsze cząsteczki PM2,5 oraz pyłki, kurz, roztocza i sierść znajdujące się w powietrzu, którym dzieci oddychają w domu. Dodatkowo specjalnie zaprogramowany tryb antyalergenowy jest jeszcze bardziej czuły na popularne alergeny unoszące się w powietrzu.
Oczyszczacze powietrza Philips AC3256/10 i AC2887 są idealne dla alergików i rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Produkt opatrzony znakiem rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologiczne jest produktem przebadanym pod kątem alergologicznym, bezpiecznym dla alergików i polecanym przez specjalistów PTA.
Royal Philips to lider branży technologii medycznych. Misją firmy jest poprawa stanu zdrowia ludności, którą osiąga poprzez kompleksową opiekę opartą na: zdrowym trybie życia, profilaktyce, diagnostyce, leczeniu, a także opiece domowej nad pacjentem. Philips wykorzystuje zaawansowaną technologię, dogłębne analizy kliniczne oraz spostrzeżenia konsumentów aby dostarczyć zintegrowane rozwiązania. Firma, z główną siedzibą w Holandii, jest liderem w obszarze diagnostyki obrazowej i opartego na niej leczenia, monitorowania stanu zdrowia pacjentów, informatyki medycznej, a także w dziedzinie zdrowia konsumentów i opieki domowej. Sprzedaż produktów Philips z portfolio technologii zdrowotnych, osiągnęła w 2016 roku wartość 17,4 mld euro. Firma w tym czasie zatrudniała około 71 000 pracowników, oferując swoje produkty i usługi w ponad 100 krajach na całym świecie.
Informacje na temat firmy Philips można znaleźć na www.philips.pl/healthcare i www.philips.com/newscenter.
Agata Rzeszuto Junior PR Manager, Philips Polska Pielęgnacja ciała Pięlęgnacja matki i dziecka
You are about to visit a Philips global content page
ContinueStrona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.
Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?