1

Refundacja NFZ

Dowiedz się więcej na temat refundacji sprzętu medycznego do terapii bezdechu sennego

Zasady refundacji

 

Aparaty służące do leczenia bezdechu sennego podlegają refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS-ie, możesz ubiegać się o dofinansowanie sprzętu medycznego niezbędnego dla Twojej terapii.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, kwota refundacji sprzętu dla osób dorosłych to 1890zł, a dla dzieci poniżej 18. roku życia – 2100zł. W przypadku, gdy cena wybranego aparatu przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji. Dla podstawowych modeli aparatów CPAP wiąże się to zatem z wydatkiem od 210zł*.

 

*ceny aparatów ustalane są niezależnie przez dystrybutorów i mogą być wyższe od przedstawionej powyżej

Co jest potrzebne do uzyskania refundacji?

 

Pierwszym krokiem do uzyskania refundacji i rozpoczęcia terapii jest uzyskanie diagnozy. W przypadku, gdy na podstawie badania polisomnograficznego lub poligraficznego zdiagnozowany zostanie u Ciebie bezdechy senny, Twój lekarz prowadzący przeprowadzi próbę leczenia, dzięki której dopasuje odpowiednie ciśnienia terapeutyczne w aparacie CPAP.

 

Miareczkowanie, czyli procedura dopasowywania ciśnienia terapeutycznego do indywidulanych potrzeb pacjenta, odbywać może się zarówno w placówce służby zdrowia, jak i w domu, na aparacie wypożyczonym z ośrodka leczenia zaburzeń snu lub od dystrybutora sprzętu medycznego.

Jak uzyskać refundację?

Po wyznaczeniu odpowiednich ciśnień udaj się na wizytę do lekarza w celu uzyskania zlecenia refundacyjnego. Takie zlecenie możesz otrzymać od lekarza pulmonologa, laryngologa lub internisty.

Lekarz elektronicznie wystawi zlecenie, które powinno zostać automatycznie potwierdzone przez odpowiednią placówkę Narodowego Funduszu Zdrowia.

Otrzymasz od lekarza numer zlecenia. Udaj się z nim do dowolnej placówki, mającej podpisaną umowę z NFZ i podaj numer zlecenia, aby zakupić odpowiedni sprzęt korzystając z refundacji.

Bardzo ważną częścią terapii jest jej stałe monitorowanie. Dla odpowiedniego przebiegu terapii pamiętaj, aby zaopatrzeć się w sprzęt u sprzedawcy zapewniającego autoryzowany serwis Philips Respironics.

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit the Philips USA website.

Rozumiem

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.