Leczenie bezdechu sennego metodą PAP podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS-ie, możesz ubiegać się o dofinansowanie sprzętu medycznego niezbędnego dla Twojej terapii.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, obowiązującym od 1 stycznia 2023r. refundacja na sprzęt do terapii bezdechu sennego zostanie podzielona na dwie części:
*Refundacja na aparat PAP do leczenia bezdechu sennego (kod refundacji: U.02.01.00) przyznawana jest w wysokości 90% limitu refundacyjnego w wysokości 2100zł dla osób dorosłych (co oznacza konieczność dopłaty 10% kwoty) oraz 100% dla dzieci poniżej 18 roku życia (kod refundacji: U.02.01.01, 0% dopłaty). Gdy cena wybranego aparatu przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji. Dla podstawowych modeli aparatów CPAP wiąże się to zatem z wydatkiem od 210zł. **Refundacja na maskę do leczenia bezdechu sennego (kod refundacji: U.02.02.00) przyznawana jest w wysokości 90% limitu refundacyjnego w wysokości 200zł dla osób dorosłych (co oznacza konieczność dopłaty 10% kwoty) oraz 100% dla dzieci poniżej 18 roku życia (kod refundacji: U.02.02.01; 0% dopłaty). Gdy cena wybranej maski przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji. Dla podstawowych modeli masek wiąże się to zatem z wydatkiem od 20zł.
Pierwszym krokiem do uzyskania refundacji i rozpoczęcia terapii jest uzyskanie diagnozy. W przypadku, gdy na podstawie badania polisomnograficznego lub poligraficznego zdiagnozowany zostanie u Ciebie bezdechy senny, Twój lekarz prowadzący przeprowadzi próbę leczenia, dzięki której dopasuje odpowiednie ciśnienia terapeutyczne w aparacie CPAP. Miareczkowanie, czyli procedura dopasowywania ciśnienia terapeutycznego do indywidulanych potrzeb pacjenta, odbywać może się zarówno w placówce służby zdrowia, jak i w domu, na aparacie wypożyczonym z ośrodka leczenia zaburzeń snu lub od dystrybutora sprzętu medycznego.
Z kolei zlecenie na maskę do aparatu może zostać wystawione przez specjalistów: 1 – lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie rehabilitacji lub rehabilitacji medycznej, lub rehabilitacji ogólnej, lub rehabilitacji 2 - lekarz spełniający wymagania do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, realizowanych w warunkach domowych, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.), w zakresie wykonywania tych świadczeń
Po uzyskaniu diagnozy i odbytej procedurze miareczkowania wyznaczeniu odpowiednich ciśnień udaj się na wizytę do lekarza w celu uzyskania zleceń refundacyjnych na aparat do leczenia bezdechu (protezę powietrzną) oraz na maskę.
Zlecenie na aparat możesz otrzymać od lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie:
w chorobach narządu ruchu
Lekarz elektronicznie wystawi zlecenie, które powinno zostać automatycznie potwierdzone przez odpowiednią placówkę Narodowego Funduszu Zdrowia.
Otrzymasz od lekarza numer zlecenia. Udaj się z nim do dowolnej placówki, mającej podpisaną umowę z NFZ i podaj numer zlecenia, aby zakupić odpowiedni sprzęt korzystając z refundacji.
Bardzo ważną częścią terapii jest jej stałe monitorowanie. Dla odpowiedniego przebiegu terapii pamiętaj, aby zaopatrzeć się w sprzęt u sprzedawcy zapewniającego autoryzowany serwis Philips Respironics.
You are about to visit a Philips global content page
Continue