Twarda woda zawiera dużą ilość soli wapnia i magnezu, które stanowią niezbędną część ludzkiej diety. Jednak po podgrzaniu wody w ekspresie do kawy następuje rozpad wapnia i magnezu oraz wytrącenie stałego osadu z kamienia. Ma to wpływ na bojlery, pompy i inne wewnętrzne elementy mające kontakt z wodą. Największe uszkodzenia występują w miejscach, w których woda jest przechowywana przez jakiś czas, np. w bojlerach.
Krótko mówiąc, usuwanie kamienia z ekspresu do kawy ma następujące pozytywne skutki:
•Wydłuża okres eksploatacji ekspresu do kawy. • Zapewnia idealny smak kawy.
•Zapewnia maksymalną wydajność (ilość zaparzonej kawy).
• Gwarantuje odpowiednią temperaturę kawy.
• Minimalizuje hałas wytwarzany przez ekspres podczas parzenia kawy.
• Pozwala uniknąć kosztów napraw uszkodzeń spowodowanych przez kamień.
• Zapewnia idealną cremę w espresso.
Kamień odkładający się przez dłuższy czas spowoduje zwolnienie przepływu wody, zmniejszenie pojemności bojlera i wystąpienie problemów z grzaniem, a w konsekwencji — powstanie zatorów. Oznacza to, że ilość kawy wypływającej z ekspresu będzie powoli się zmniejszać, a jej temperatura może być niższa, niż oczekujesz. W miarę narastania warstwy kamienia i zmniejszania się przepływu wody pompa będzie pracować coraz mocniej, a parzenie kawy będzie coraz głośniejsze.
Jeśli w ekspresie do kawy wystąpiły już któreś z powyższych symptomów, należy pilnie usunąć kamień z urządzenia. W przeciwnym razie ekspres przestanie w końcu działać, a jego naprawa nie będzie objęta gwarancją.
Crema to złotobrązowa warstwa o konsystencji pianki na powierzchni kawy. Idealna crema w espresso powinna być gęsta, mieć jasny kolor syropu klonowego i słodki smak. Ze względu na to, że nawarstwiający się kamień zmniejsza przepływ i ciśnienie wody, warstwa cremy z ekspresu do kawy, z którego nie usunięto kamienia, może przypominać cienką pianę.
Ze względu na osadzanie się kamienia na ścianach bojlera woda nie dotyka ich, dlatego nie jest wystarczająco podgrzewana. W konsekwencji temperatura kawy jest niższa. W dodatku płatki kamienia mogą zostać wypłukane z ekspresu do kawy, co może doprowadzić do obecności białych cząsteczek w gorących napojach. Te cząsteczki to wysoko skoncentrowane minerały, które mogą mieć wpływ na smak kawy. Ponadto płatki kamienia, które przeważnie są białe, mogą mieć różne kolory, co oznacza zmieszanie z innymi minerałami lub metalami. W rezultacie smak porannej kawy zostanie zepsuty i przekonasz się, jak ważne jest usuwanie kamienia z ekspresu do kawy (zwane również odkamienianiem).
W niewielkich urządzeniach AGD wykorzystujących podczas pracy wodę z kranu, a więc żelazkach, czajnikach czy ekspresach do kawy, po pewnym czasie użytkowania dochodzi do osadzenia się kamienia na ściankach zbiornika czy innych częściach tego typu sprzętu. Chociaż jest to naturalny stan rzeczy, wpływa on na wydajność urządzeń, a w przypadku ekspresu do kawy czy czajnika – może zmienić smak przygotowywanych za ich pomocą napojów. Wiele osób zastanawia się jak odkamienić ekspres do kawy w sposób skuteczny, a zarazem bezpieczny dla urządzenia. W tym przypadku konieczne jest rozpuszczenie kamienia obecnego w wodzie kranowej za pomocą kwaśnego roztworu. Niektórzy użytkownicy ekspresów sięgają w tym celu po domowe sposoby, jednak zamiast wykorzystywać mało skuteczny i pozostawiający intensywny zapach ocet, zdecydowanie lepiej wybrać odpowiednie preparaty. Pozwalają one szybko i efektywnie pozbyć się warstwy kamienia, a ich stosowanie nie sprawi trudności nawet początkującym użytkownikom. Jak odkamienić ekspres? Stosując przeznaczone to tego specjalne roztwory kwasów. Firma Philips wśród wielu dostępnych substancji tego typu wybrała najbardziej skuteczny środek do usuwania kamienia. Działa on szybko i skutecznie, a co najważniejsze – nie prowadzi do uszkodzenia ekspresu. Dzięki temu dbanie o urządzenie stanie się znacznie łatwiejsze, a smak i aromat parzonej kawy pozostaną niezmienne. Aby uniknąć zniszczenia ekspresu, do usuwania osadzającego się kamienia należy stosować wyłącznie zatwierdzonych roztworów firmy Philips lub Saeco. Jeśli więc zastanawiasz się jak odkamienić ekspres do kawy, sięgnij po sprawdzone i bezpieczne preparaty. Postępuj zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu, a już po kilku chwilach zauważysz efekty. Chociaż wiele osób lekceważy konieczność regularnego usuwania kamienia z ekspresu, warto o tym pamiętać. Oczyszczone z osadu urządzenie pracuje bardziej efektywnie, a przygotowana w nim kawa smakuje doskonale!
Ocet składa się głównie z kwasu octowego i wody. Powszechnie panuje błędne przekonanie o skuteczności stosowania octu do czyszczenia ekspresów do kawy i usuwania z nich kamienia. Firma Philips wyraźnie zaleca jednak korzystanie wyłącznie z odkamieniaczy Philips lub Saeco i rezygnację z usuwania kamienia przy użyciu octu oraz opartych na nim produktów z trzech następujących powodów:
1. To nie działa! Ocet zawiera kwas octowy, podczas gdy środek do usuwania kamienia firmy Philips zawiera kwas cytrynowy i mlekowy. Ocet może w niewielkim stopniu rozłożyć część osadu, ale nie wyczyści ekspresu do kawy ani nie usunie olejów tak skutecznie, jak środek zalecany przez firmę Philips. 2. Ocet pozostawia silny zapach, którego niełatwo pozbyć się z ekspresu do kawy. Może on połączyć się z olejem kawowym, co sprawi, że kawa nie będzie nadawała się do picia. Język człowieka wykrywa 10 tysięcy smaków, ale niektóre z nich będą zawsze bardziej intensywne — jednym z nich jest ocet. 3. Bardzo wolno przepływa przez urządzenie. Nasze testy pokazują, że usuwanie kamienia przy użyciu octu może potrwać do 3,5 raza dłużej niż przy użyciu zatwierdzonego środka firmy Philips lub Saeco.
Należy również unikać innych środków do usuwania kamienia. W szczególności nie należy nigdy używać środków na bazie kwasów mineralnych, takich jak kwas siarkowy, solny i sulfaminowy. Te środki do usuwania kamienia mogą uszkodzić system rurek ekspresu do kawy. Wyjątkiem są ekspresy przelewowe bez pompy, ponieważ mają grubsze rurki, które pozwalają na używanie białego octu. Jednak ze względu na jego silny zapach zalecamy używanie środka do usuwania kamienia SENSEO® również w ekspresach przelewowych. Kliknij produkty poniżej, aby zobaczyć więcej szczegółów.
Długość okresu między cyklami usuwania kamienia z ekspresu do kawy zależy od 2 głównych czynników: Większość nowoczesnych ekspresów do kawy jest wyposażona w we wskaźnik informujący o konieczności usunięcia kamienia. W pełni automatyczne ekspresy do kawy wymagają wprowadzenia danych dotyczących twardości wody, dzięki czemu w odpowiednim momencie można otrzymać powiadomienie o konieczności usunięcia kamienia. Jeśli ekspres do kawy nie ma takiego wskaźnika, sprawdź w poniższej tabeli, jak często należy usuwać kamień. Jak widać, użycie filtra do wody BRITA INTENZA+ dwukrotnie wydłuża czas między cyklami usuwania kamienia. Wskazówka: twardość wody w okolicy można sprawdzić, używając kodu pocztowego
1. Poziomu soli wapnia i magnezu rozpuszczonych w wodzie w Twojej okolicy (mierzonego i określanego jako „twardość wody”).
2. Ilości wody przepływającej przez ekspres do kawy.
22 397 15 06 (Połączenia z tel. komórkowych zgodnie z taryfą operatora) Od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 - 18:00
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Stopnie palenia kawy - co oznaczają i jak wpływają na smak?
Zobacz więcej
Kawa — podstawowa terminologia
Zobacz więcej
Rodzaje ziaren kawy i zbiory
Zobacz więcej