Pracownia Tomografii Komputerowej w Centrum Onkologii – Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach wyposażona została w najnowszej generacji sprzęt – tomograf spektralny IQon Spectral. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce i jedno z pierwszych na świecie. Urządzenie umożliwia stały dostęp do poszerzonej diagnostyki, co znacznie skraca czas potrzebny na postawienie skutecznej diagnozy.
Tomograf spektralny Philips IQon Spectral wyposażony został w dwuwarstwowy detektor, który rejestruje jednocześnie zestawy danych nisko i wysoko energetycznych. Zawsze obok tradycyjnych obrazów TK mamy do dyspozycji obrazy monoenergetyczne (nisko i wysoko), obrazy „virtual non contrast”, mapy jodowe, mapy rozkładu materiału według liczby atomowej, supresję wapnia czy wyniki gęstości elektronowej. Zwiększa to pewność diagnostyczną i ogranicza się do jednego badania, co ma szczególne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa pacjenta, ponieważ w ten sposób możemy ograniczyć dawkę promieniowania, którą otrzymuje.
System spektralnej tomografii komputerowej daje możliwości lepszej analizy obrazów TK i uzyskania dodatkowych informacji na temat tkanek prawidłowych i patologicznych."
prof. dr hab. n. med. Barbara Bobek-Billewicz
Z-ca Dyrektora Oddziału ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki, Kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie Oddział w Gliwicach
Aparat umożliwia retrospektywne zmiany poziomu kontrastu i stały dostęp do danych spektralnych, które pozyskiwane są automatycznie podczas standardowego badania. Dzięki temu zwiększamy pewność diagnostyczną, oszczędzamy czas i finanse, ponieważ pierwsze badanie jest właściwym badaniem.
To tak, jakby chorego w tym samym momencie przeskanować dwoma tomografami, których
obrazy nieco różnią się między sobą.
Z połączenia tych obrazów uzyskujemy o wiele więcej informacji o badanych narządach, niż z pojedynczych badań. W tym przypadku jeden plus jeden daje trzy, a nie dwa."
dr Łukasz Zarudzki
Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie Oddział w Gliwicach
Nowoczesna diagnostyka obrazowa odgrywa ogromną rolę także w leczeniu onkologicznym, gdzie wczesne wykrycie ognisk chorobowych jest szczególnie istotne. Dzięki udoskonalonej wizualizacji i charakterystyce tkanek możliwe jest wykrycie słabo widocznych zmian (także w pobliżu metalowych implantów). Wzmocnienie kontrastowe w zmianach pozwala na określenie odpowiedzi na leczenie. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach jest jedną z najważniejszych placówek w leczeniu onkologicznym w Polsce. Inwestycje w najnowszej generacji sprzęt tomografii komputerowej wskazują kierunek rozwoju wiodących ośrodków w świecie medycznym. Potwierdzają też determinację w zapewnieniu dostępu zarówno lekarzom, jak i pacjentom do unikalnych narzędzi diagnostycznych w walce o zdrowie pacjenta.
Dzięki danym spektralnym możemy poprawić skuteczność w dokonaniu oceny organów miąższowych, nerek, ryzyka zatorowości tętnicy płucnej i innych co jest problemem często dotykającym pacjentów z nowotworami.
Pewne procesy patologiczne, w tym nowotwory, możemy zobaczyć łatwiej, więc jest mniejsze ryzyko, że te zmiany zostaną niezauważone. Dzięki temu systemowi uzyskujemy więcej informacji i mamy nadzieję, że przełożą się one również na lepsze leczenie, nie tylko na diagnostykę."
prof. dr hab. n. med. Barbara Bobek-Billewicz
Z-ca Dyrektora Oddziału ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki, Kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej- Curie Oddział w Gliwicach
Zawsze istnieje sposób na poprawę jakości życia.
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit the Philips USA website.
RozumiemStrona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.
Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?