W diagnostyce obrazowej nastąpił ogromny postęp od czasów niskiej rozdzielczości obrazów ludzkich struktur anatomicznych i mozolnego przetwarzania danych. W 1999 r. sam obrót obrazów z tomografii komputerowej mógł potrwać pięć dni.1
Dzisiaj radiolog dysponuje możliwością przeskanowania organów wewnętrznych dziecka i uzyskania ich trójwymiarowej rekonstrukcji w ciągu kilku sekund. Dzięki rozwojowi techniki drukowania 3D można następnie wykorzystać te obrazy, aby obejrzeć serce pacjenta pod dowolnym kątem.
Na przestrzeni ostatniego trzydziestolecia techniki obrazowania odmieniły radiologię pediatryczną. Niewątpliwie większa szybkość, dokładność i prostota pozwoliły usprawnić pracę, poprawić precyzyjność pomiarów i przyspieszyć podejmowanie decyzji klinicznych. Ale chyba nic nie otworzyło tak wielu nowych perspektyw jak przejście z obrazowania 2D na 3D.
W Szpitalu Dziecięcym w Phoenix obrazowanie 3D wykorzystuje się od kilku lat. Technologia znalazła zastosowanie w kilku obszarach opieki nad pacjentem takich jak: planowanie przedoperacyjne, badania i edukacja, wsparcie pacjenta oraz rodziny – także w przypadku pacjentów pediatrycznych.
„W Zakładzie Radiologii dołożyliśmy ogromnych starań, aby przystępnie przedstawiać dane obrazowe osobom, które z nich korzystają." mówi dr Richard Towbin, dyrektor Zakładu Radiologii w Szpitalu Dziecięcym w Phoenix.
„Wszystkie dane cyfrowe, które uzyskujemy, możemy przetworzyć na obraz trójwymiarowy i w tej postaci wyświetlać. Potem te unikalne materiały służą lekarzom przy podejmowaniu decyzji, które mają poprawić skuteczność leczenia.”