Od lat 80. ubiegłego wieku Szpital w Saratodze zdołał się przekształcić w prężnie działającą instytucję prowadzącą stale rozwijaną sieć usług ochrony zdrowia, w tym w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej, opieki w stanach nagłych, medycyny pracy, zabiegów ambulatoryjnych, rehabilitacji, onkologii, a także w ramach nowego społecznego ośrodka zdrowia. Zwiększona w tym okresie kadra lekarska i pielęgniarska wspierana rozwiązaniami technologicznymi świadczy na rzecz mieszkańców znacznie szerszy zakres usług opieki zdrowotnej.
Najnowszą inwestycją służącą spełnieniu potrzeb społeczności w zakresie opieki zdrowotnej był wart miliony dolarów projekt zakładający powstanie liczącego 19 łóżek nowego OIOM wraz z całościową modernizacją bloku operacyjnego powiększanego o 10 sal operacyjnych.
Przy okazji remontu generalnego OIOM Diane Bartos, dyrektor administracyjny Oddziału Intensywnej Opieki Sercowo-Naczyniowej Szpitala w Saratodze, przeprowadziła badanie dotyczące zdarzeń z udziałem pacjentów na wszystkich oddziałach, którego wynikiem było stwierdzenie potrzeby większego wsparcia personelu pielęgniarskiego zajmującego się takimi zdarzeniami, także występującymi poza OIOM. Badanie wykazało możliwość zastosowania na oddziale ogólnym rozwiązań technicznych pozwalających zmniejszyć prawdopodobieństwo powrotu pacjenta na OIOM.
Co roku w amerykańskich szpitalach ma miejsce 440 tys. zdarzeń niepożądanych przyczyniających się do śmierci pacjenta, którym można zapobiec.1
Stan pacjenta zaczął się pogarszać, przy czym niekiedy ze strony pacjenta były oznaki, że coś jest nie tak, ale nie zostały one odebrane przez personel pielęgniarski.”
Diane Bartos
Dyrektor administracyjny, Oddział Intensywnej Opieki Sercowo-Naczyniowej Szpitala w Saratodze
Zdarzenie niepożądane wymaga zwykle wysokiego poziomu interwencji medycznej w przypadku zatrzymania oddechu lub akcji serca pacjenta. Celem każdej placówki szpitalnej jest obniżenie poziomu interwencji dzięki podejmowaniu działania w chwili, gdy stan ogólny pacjenta ulega pogorszeniu. Badanie pokazało, że 66%2 pacjentów, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, wykazuje oznaki i objawy nawet 6 godzin przed zaistnieniem zdarzenia, jednak lekarze są powiadamiani tylko w 25% przypadków.
Szpital w Saratodze postawił sobie za cel podniesienie jakości opieki pielęgniarskiej przy wykorzystaniu rozwiązań technicznych umożliwiających personelowi podejmowanie interwencji o znaczeniu krytycznym – z jednoczesną pewnością, że uzyskiwane dane pozwolą na znacznie szybszą reakcję. Wcześniej trudno było na podstawie odczytu parametrów życiowych pacjenta stwierdzić, że jego stan się pogarsza.
„Owszem, wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z poważną sytuacją, nawet zanim jeszcze została wezwana pomoc. Stan pacjenta zaczął się bowiem pogarszać, przy czym niekiedy ze strony pacjenta były objawy, że coś jest nie tak, ale niekoniecznie zostały one odebrane przez personel pielęgniarski” wyjaśnia dr Bartos.
Rozwiązaniem okazała się instalacja automatycznego systemu wczesnego ostrzegania IntelliVue Guardian Solution Philips, opartego na wskaźniku wczesnego ostrzegania (Early Warning Scoring – EWS), który może pomóc lekarzom w identyfikacji subtelnych oznak pogarszającego się stanu klinicznego pacjenta na kilka godzin przed potencjalnym wystąpieniem zdarzenia niepożądanego.
Instalacja systemu IntelliVue Guardian Solution firmy Philips w Szpitalu w Saratodze przebiegała w dwóch etapach w okresie od 2013 roku do 2015 roku na dwóch oddziałach. Urządzenia monitorujące IntelliVue MP5SC firmy Philips zostały zamontowane przy każdym łóżku. Rejestrowane przez nie parametry życiowe są monitorowane przez program komputerowy Guardian za pośrednictwem jednostki centralnej. System wykrywa wczesne oznaki pogorszenia stanu ogólnego, uruchamia obliczenia wartości wskaźnika EWS i ostrzega personel medyczny.
„Analizowane są parametry życiowe i każdy nieprawidłowy wynik otrzymuje ocenę punktową wraz z oceną łączną. Jeśli potrzebna jest pomoc zespołu szybkiego reagowania, pracownicy OIOM przystąpią do działania na podstawie uzyskanego wskaźnika, a dyżurny personel pielęgniarski wraz z lekarzami podejmie obserwację” wyjaśnia dr Bartos. „System jest intuicyjny, pokazuje personelowi pielęgniarskiemu, co się dzieje, pomagając pewnie podjąć właściwą decyzję.”
Wdrożenie technologii wczesnego ostrzegania pozwoliło osiągnąć klinicznie istotne obniżenie poziomu interwencji medycznej, a na oddziale ortopedycznym w ciągu czterech lat od instalacji nie odnotowano żadnych poważnych interwencji.
„Staramy się zapewnić maksymalne bezpieczeństwo opieki zdrowotnej – pragniemy w ogóle nie dopuścić do pogorszenia się stanu ogólnego pacjenta” mówi dr Bartos.
„W ramach świadczeń, podejmując interwencje, dążymy do zapewnienia maksymalnie bezpiecznego środowiska opieki. Czas pokazał – najbardziej wyraźnie tuż po wprowadzeniu systemu wczesnego ostrzegania, że zdołaliśmy drastycznie zmniejszyć liczbę poważniejszych interwencji.”
Diane Bartos
Dyrektor administracyjny,
Oddział Intensywnej Opieki Sercowo-Naczyniowej Szpitala w Saratodze
Zawsze istnieje sposób na poprawę jakości życia.
ZASTRZEŻENIE:
Analizując dotychczasowe przypadki nie można prognozować wyników w innych sytuacjach. Uzyskane rezultaty mogą się różnić zależnie od warunków początkowych.
PRZYPISY:
[1] James, JT. A New, Evidence-based Estimate of Patient Harms Associated with Hospital Care. Journal of Patient Safety: September 2013 - Volume 9 - Issue 3 - p 122–128.
[2] Franklin C, Mathew J. Developing strategies to prevent in hospital cardiac arrest: analyzing responses of physicians and nurses in the hours before the event. Crit Care Med. 1994;22(2):244-247
[3] Albany Business Review, 2017 – ‘New Census estimates show upstate falling further behind in population’
You are about to visit a Philips global content page
You are about to visit the Philips USA website.
You are about to visit a Philips global content page
You are about to visit the Philips USA website.