By przeprowadzić zabieg przezcewnikowej wymiany zastawki aortalnej, lekarze muszą dojść do konsensusu, że jest to w danym przypadku najlepszy sposób terapii. W Instytucie co tydzień odbywają się zebrania zespołów przeprowadzających tego rodzaju zabiegi. Wszyscy specjaliści spotykają się w jednym pokoju, aby dysponując pełnią danych klinicznych oraz pochodzących z badań obrazowych, wspólnie zadecydować, czy konkretny pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu.
W spotkaniach uczestniczy szereg ekspertów różnych specjalności: kardiolodzy interwencyjni, kliniczni, specjalizujący się w strukturalnych chorobach serca albo zabiegach TAVR, kardiochirurdzy, radiolodzy interwencyjni, specjaliści od echokardiografii, pielęgniarki, a w niektórych przypadkach również pracownicy opieki społecznej.
„Lista osób różnych specjalności, które pomagają podjąć najlepszą decyzję dla pacjenta, jest bardzo długa." podsumowuje dr Marcus St. John, kardiolog i dyrektor ds. medycznych w Laboratorium Cewnikowania Cerca w Instytucie.
„To doskonała okazja, by wielu lekarzy w swoim gronie rozważyło, jak najlepiej rozwiązać indywidualny problem konkretnego pacjenta.”
Klinicysta, który badał pacjenta, przedstawia jego przypadek zespołowi.
„Po prezentacji danych klinicznych analizujemy obraz tomograficzny zastawki aortalnej oraz tętnic obwodowych, wyniki badania echokardiograficznego, które pozwalają ocenić stan zastawki aortalnej, oraz dane z cewnikowania serca. Następnie oceniamy, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu wymiany zastawki i jakie podejście będzie najlepsze w danym przypadku." opowiada dr St. John.