Mimo zalet wykorzystywania obrazowania MR w radioterapii zintegrowanie tej metody z przebiegiem napromieniania może być pełne wyzwań, szczególnie ze względu na konieczność przyzwyczajenia się do zmian w przebiegu pracy i przestrzegania specjalnych wymogów związanych ze stosowaniem rezonansu magnetycznego w radioterapii w porównaniu z używaniem go wyłącznie w celach diagnostycznych.
Niemniej jednak niezależnie od tego, czy potrzebny będzie dedykowany system do stosowania w zakładzie radioterapii, czy rozwiązanie współdzielone z pracownią radiologiczną, firma Philips umożliwi sprawną integrację obrazowania MR i korzystanie z jego zalet w napromienianiu.
Dowiedz się, jak skuteczne zintegrowanie obrazowania MR z przebiegiem radioterapii może być kluczem do nowych metod leczenia pacjentów.
Dzięki doskonałej wizualizacji tkanek miękkich i szerokiemu zakresowi ustawień kontrastu obrazu obrazowanie MR okazało się wysoce przydatne w dokładniejszym wyznaczaniu granic guzów. Jest to szczególnie istotne ze względu na znany fakt, iż wyznaczanie granic objętości docelowej charakteryzuje się wysokim stopniem niepewności, który zgłasza się nawet jako najwyższą niepewność w całym procesie radioterapii w przypadku większości lokalizacji guzów**. Lepsza wizualizacja docelowego obszaru i sąsiadujących z nim zagrożonych narządów stanowi klucz do dokładniejszego wyznaczania granic docelowej objętości. Rozszerzanie zastosowań MR ma związek także z jego możliwościami z zakresu obrazowania czynnościowego pozwalającymi na charakteryzowanie zmian chorobowych i ocenę odpowiedzi na leczenie.
Dzięki lepszemu kontrastowi tkanek miękkich niż w tomografii komputerowej badania MR umożliwiają doskonałą wizualizację granic guza i jego umiejscowienia w pobliżu istotnych struktur anatomicznych.
Możliwość dostosowywania wymaganego kontrastu dostarcza dalszych cennych informacji o charakterystyce i rozległości guza, umożliwiając dokładniejsze wyznaczanie jego granic i wdrażanie strategii zwiększania dawki podczas radioterapii.
Oprócz obrazowania anatomicznego badania metodą rezonansu magnetycznego umożliwiają uzyskiwanie danych czynnościowych ułatwiających wykrywanie i wyznaczanie granic guzów, jak również monitorowanie odpowiedzi na leczenie.
Przykładowo obrazowanie zależne od dyfuzji (DWI) pozwala na uwidocznienie obszarów o wysokim natężeniu sygnału w tkankach miękkich, co wskazuje na ograniczenie ruchliwości (tj. dyfuzji) cząsteczek wody w obrębie guza i może być stosowane także w celu identyfikowania węzłów chłonnych. Zmiany wartości pozornego współczynnika dyfuzji (ADC) dotyczące tkanki lub zmiany chorobowej mogą natomiast pomagać w prognozowaniu odpowiedzi guza na radioterapię.
W obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego stosowanego w tomografii komputerowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, u których należy stosować jak najniższą dawkę promieniowania w celu zmniejszenia długotrwałych działań niepożądanych. Możliwość wykonywania wielu badań MR jest ważnym krokiem naprzód w kierunku leczenia z wybieraniem optymalnych planów radioterapii lub monitorowania odpowiedzi na leczenie w przypadku strategii radioterapii adaptacyjnej.
Innowacyjne strategie stosowane w symulacji leczenia z użyciem wyłącznie obrazów MR umożliwiły uzyskiwanie na podstawie obrazów MR przypominających dane z tomografii komputerowej informacji na temat gęstości elektronowej. Pozwala to lekarzom z zakładów radioterapii korzystać w konkretnych zastosowaniach z rezonansu magnetycznego jako podstawowej metody obrazowania, co eliminuje żmudną i podatną na występowanie błędów rejestrację obrazów TK-MR i upraszcza przebieg pracy.
Ingenia MR-RT
Ingenia MR-RT jest dedykowaną platformą symulacyjną umożliwiającą pozyskiwanie wysokiej jakości obrazów MR o wysokim kontraście po ułożeniu pacjenta w pozycji wykonywania u niego radioterapii. To kompleksowe rozwiązanie opracowane z myślą o stosowaniu w radioterapii onkologicznej zapewnia narzędzia i oprogramowanie niezbędne do wszechstronnego i skutecznego obrazowania na potrzeby planowania radioterapii.
Cieszymy się, że możemy współpracować z firmą Philips przy pogłębianiu wiedzy społeczności radioterapeutów na temat wykorzystywania obrazowania MR w radioterapii"
Dr n. med., lek. med. Marielle Philippens
Profesor nadzwyczajny w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Utrechcie, Holandia
Skuteczna integracja obrazowania MR z procesami zakładu radioterapii wymaga modyfikacji przebiegu pracy, organizacji kompleksowych szkoleń i współpracy oddziałów. Ilość informacji do przekazania i zakres działań, które należy zaplanować, mogą stanowić nie lada wyzwanie. Na szczęście wyjątkowo aktywna i pełna zaangażowania społeczność użytkowników produktów firmy Philips nie ustaje w staraniach o uwzględnienie obrazowania MR w radioterapii. Skorzystaj z ich wiedzy na temat wdrażania rozwiązań i najlepszych praktyk.
Zapoznaj się z przypadkami klinicznymi ukazującymi sposoby wykorzystania obrazowania MR w planowaniu radioterapii.
Personel z zespołu opieki zdrowotnej The Christie z Wielkiej Brytanii opracował od podstaw program edukacji i szkoleń z zakresu symulacji leczenia z użyciem obrazów MR na potrzeby radioterapii protonowej.
Dr Philippens z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie dzieli się swoimi doświadczeniami z zakresu integrowania obrazowania MR z planowaniem radioterapii.
Szpital Uniwersytecki w Arhus jednym z pionierów w opracowywaniu wytycznych dotyczących obrazowania MR na potrzeby radioterapii adaptacyjnej pacjentek z rakiem szyjki macicy.
System opieki zdrowotnej Beaumont Health wprowadził obrazowanie MR do rutynowego leczenia radioterapeutycznego dzięki nabyciu systemu Ingenia 3.0T MR-RT.
W pełni zintegrowany akcelerator liniowy firmy Elekta i system MR 1.5T firmy Philips zwiastunami ery radioterapii pod kontrolą obrazów MR o wysokim natężeniu pola.
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Turku w Finlandii uprościli przebieg radioterapii pacjentów z rakiem gruczołu krokowego dzięki symulacji leczenia z użyciem wyłącznie obrazów MR.
Dzięki współpracy z firmą Philips każdy etap stosowanego przebiegu pracy może być prosty, szybki i dokładny, co gwarantuje spójne wyniki leczenia.
W ofercie firmy Philips dostępny jest cały szereg dedykowanych rozwiązań do radioterapii obejmujących produkty z zakresu od diagnostyki obrazowej po planowanie radioterapii. Dzięki integrowaniu narzędzi, systemów i oprogramowania pomagamy placówkom w zapewnianiu jeszcze lepszej opieki nad pacjentami, skracaniu czasu do wdrożenia leczenia i zwiększaniu zadowolenia pacjentów przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności inwestycji.
* Procedura testowa w środowisku nieklinicznym z udziałem jednego użytkownika systemu Pinnacle3 i z użyciem 5-wiązkowego planu radioterapii IMRT. Z wyłączeniem czasu poświęconego na opcjonalne poprawki ręczne.
** Njeh, J Med Phys. 2008, 33(4). Segedin i wsp., Radiol. Oncol. 2016, 50(3).
You are about to visit a Philips global content page
ContinueStrona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.
Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?